"Każdy ma prawo do szczęścia i swego miejsca w społeczeństwie" - M. Grzegorzewska

Aktualności

19 października 2012 00:08 | Aktualności

Wszyscy pomagamy naszej przyrodzie - czyli jak obchodziliśmy Światowy Dzień Drzewa ...

Październik jest miesiącem, kiedy w sposób szczególny staramy się pomóc naszej przyrodzie...obchodzimy wówczas Światowy Dzień Drzewa. Także w tym roku nie mogliśmy zapomnieć o tym tak ważnym Dniu!

Wprawdzie w Polsce Dzień Drzewa obchodzony jest 10 października, ale my nasze przygotowania rozpoczęliśmy o wiele wcześniej... było tak dużo do zrobienia!

Jak zawsze mogliśmy liczyć na pomoc i wsparcie  zaprzyjaźnionego z naszym Ośrodkiem Nadleśnictwa w Drawnie.... pod kierunkiem  p. Adama Wasieczko - pracownika Nadleśnictwa Drawno najstarsi uczniowie z naszego Gimnazjum i Szkoły Przysposabiającej do Pracy oraz ich nauczyciele ruszyli do pracy w lesie.

image4.jpgimage19.jpg

Zbieraliśmy  plastikowe osłonki  na uprawach leśnych na terenie Leśnictwa Międzybór. Uprawy, na których pracowaliśmy były bardzo duże -  liczyły łącznie 4 hektary powierzchni...a więc naprawdę było co robić. Podczas wspólnej pracy było mnóstwo okazji aby porozmawiać o życiu lasu, o jego mieszkańcach...Dowiedzieliśmy się także dlaczego drzewa są tak ważne w życiu człowieka.

Na zakończenie pobytu na plantacji nasz niezawodny p. Adam Wasieczko zorganizował dla wszytkich ognisko i kiełbaski. Ten dzień na plantacji pomimo, że był bardzo pracowity wszystkim się bardzo podobał!

Ale to jeszcze nie był koniec naszych działań.Pamiętaliśmy także o naszym najbliższym otoczeniu! Obok naszej szkoły rosną dwa duże kasztanowce...i pomimo, że jest dopiero początek jesieni  efekty żerowania  motyla szrotówka  kasztanowcowiaczka już widać na naszych drzewach.... Istnieje kilka metod zwalczania tego szkodnika. My za namową pana Adama postanowiliśmy zastosować najprostszą metodę niszczenia tego szkodnika - metodę mechaniczną.

aimage22.jpgaphoto17.jpg

Wszyscy uczniowie systematycznie i bardzo dokładnie zgrabiali liście pod kasztanowcami, potem pakowaliśmy zgrabione liście w worki, które następnie zostały przez Nadleśnictwa wywieziono  do spalenia.

I jeśli ktoś by myślał, że to już koniec naszej Ekologicznej Akcji, to by się pomylił! W naszym Zamku przez kolejne dni odbywały sie bardzo ciekawe spotkania.... Z pomocą dla pana Adama przyjechała do Ośrodka pani Ewa Wnuk-Gławdel – pracownik Drawieńskiego Parku Narodowego! I dopiero wówczas rozpoczęły się w naszym Ośrodku zajęcia dydaktyczne, wszyscy poczynając od uczniów Szkoły Podstwowej po młodzież z Gimnazjum i Szkoły Przysposabiającej do Pracy dowiedzieli się mnóstwa rzeczy o drzewach występujących na naszych terenach...

aphoto35.jpgaphoto39.jpg

Uczniowie nauczyli się rozpoznawać drzewa na podstawie liści i nasion...pod koniec zajęć wszyscy bezbłędnie potrafili podpisać kolorowe obrazki drzew (najmłodsi potrafią już namalować różne gatunki drzew, które rosną wokół naszego Zamku).

Nasze dydaktyczne zajęcia i spotkania z pracownikami Nadleśnictwa Drawno i Drawieńskiego Parku Narodowego zakończyły się  wspólnym zasadzeniem na terenie Ośrodka młodych sadzonek różnych gatunków drzew i krzewów - jarzębiny, cisu, tuji i trzmieliny.

Nasza wspólna ekologiczna akcja trwała kilka dni i wymagała trochę pracy, trochę nauki, na pewno była okazją do wspaniałej wspólnej zabawy...Nikt nie żałuje tak ciekawie spędzonego czasu. Nasze zaangażowanie było tym bardziej ważne, gdyż właśnie w tym roku obchodziliśmy 10 edycję Światowego Dnia Drzewa! Czyli była to okrągła rocznica tego tak ważnego dla każdego ekologa dnia.

Serdecznie dziękujemy naszym Przyjaciołom z Nadleśnictwa Drawno i Drawieńskiego Parku Narodowego za miłe chwile spędzone podczas wspólnych zajęć!

Jeśli chcecie Państwo zobaczyć jak w tym roku obchodziliśmy Światowy Dzień Drzewa - zapraszamy do galerii zdjęć.

Przeczytano: 1164 razy. Wydrukuj|Do góry