"Każdy ma prawo do szczęścia i swego miejsca w społeczeństwie" - M. Grzegorzewska

Aktualności

11 października 2018 21:37 | Aktualności

Jubileusz 50 lecia Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Marii Grzegorzewskiej w Niemieńsku!50 lat to piękny wiek… A 50 lat Ośrodka, w którym nieustannie, przez cały czas, trwają lekcje i realizowany jest proces wychowania Młodych Mieszkańców Zamku, zmusza każdego, do chwili zadumy i refleksji…. To Drodzy Państwo, pół wieku działalności!

Dzisiejsza praca w Ośrodku i kontynuacja tej wieloletniej tradycji, to zaszczyt i powód do dumy dla każdego Pracownika Ośrodka! Ostatecznie w Polsce jest niewiele Placówek, które mogą się pochwalić tak barwną historią!

Dlatego też, ten szczególny Jubileusz, który niedawno obchodziliśmy, zasługiwał na bardzo specjalną oprawę...

Zapraszamy Państwa na „Opowieść o 50 urodzinach Ośrodka w Niemieńsku”…

Obchody 50 lecia Ośrodka rozpoczęły się już 3 października – w Barnimiu, gdzie w Kościele Parafialnym, odbyła się Uroczysta Msza Święta, którą celebrował ksiądz Kanonik Wojciech Kozub.

Było to bardzo podniosłe spotkanie, w który uczestniczyli Pracownicy Ośrodka oraz Uczniowie z naszego Ośrodka. Były piękne życzenia, nie obyło się od wzruszających chwil...

Także kolejny dzień Jubileuszu, był bardzo uroczysty – gościliśmy bowiem w naszym Zamku znamienitych Gości z Katedry Pedagogiki Specjalnej Uniwersytetu Szczecińskiego!

Zaszczycili nas pan dr hab. Marcin Wlazło, który reprezentował Kierownictwo Katedry Pedagogiki Specjalnej US,  pani dr Joanna Byława-Halasz, pani dr Agata Chilmon-Procyk oraz pani dr Irena Ramik-Mażewska.

Spotkanie miało charakter Konferencji, podczas której nasi Goście przedstawili bardzo ciekawe wykłady, związane z rozwojem współczesnego szkolnictwa, w szczególności pedagogiki specjalnej…

Wysłuchaliśmy prelekcje pt. „Warunki efektywnej integracji i inkluzji edukacyjnej dzieci”, „Niepełnosprawność intelektualna w rzadkich chorobach progresywnych” oraz „Współczesne zadania edukacji osób z niepełnosprawnością intelektualną”.

O tym, że wykłady były bardzo ciekawe niech świadczą oklaski, jakimi nagrodzili prelegentów, licznie zgromadzeni Goście – pedagodzy i nauczyciele z licznych placówek oświatowych, pracownicy Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych, pracownicy Opieki Społecznej i PCPRów, pracownicy Powiatowych Centrów Pomocy Rodzinie a także nasi pedagodzy z Ośrodka.

  

I nadszedł Trzeci Dzień Jubileuszu – dzień, podczas którego w naszym Zamku bardzo dużo się działo….

Dzień, kiedy mieliśmy przyjemność gościć wielu Znamienitych Gości, byłych Pracowników naszej Placówki, Przyjaciół Ośrodka z kraju i z zagranicy, Przyjaciół wszystkich uczących się Dzieci, naszych Sponsorów, Rodziców Uczniów….

Uroczystość Jubileuszu rozpoczęła się w pięknie przystrojonym zamkowym holu, gdzie wszystkich Uczestników Święta powitała pani Dyrektor oraz speaker spotkania - pan Adam.

Po uroczystym rozpoczęciu tej Szczególnej Uroczystości, nadszedł czas na życzenia i bardzo miłe słowa podziękowań za trud i wieloletnią pracę Placówki. Przedmowy rozpoczął Jego Ekscelencja ksiądz biskup Henryk Wejman, który zwracając się do wszystkich zebranych Gości oraz do Zamkowej Dziatwy, w pięknych słowach podziękował za trud, jaki przez 50 lat wnieśli wszyscy Pracujący w Ośrodku. Szczególnie serdeczne słowa skierowane były do naszych Uczniów oraz byłych pracowników Placówki...

 

Po tym wzruszającym wystąpieniu Księdza Biskupa, głos zabrali przedstawiciele władz Starostwa Powiatowego w Choszcznie (organu prowadzącego placówkę) - p. Stanisław Dycha - Przewodniczący Rady Powiatu oraz p. Wioletta Kaszak - Starosta Choszczeński.

 

A gdy tylko zakończyły się życzenia, na zamkowy hol wyszli nasi Uczniowie, którzy w tym szczególnym Dniu występowali w specjalnie przygotowanych kreacjach...

a ponieważ obchody naszego Zamkowego Święta, zbiegły się z bardzo ważnym narodowym wydarzeniem, Świętem bliskim sercu każdego Polaka - 100 Rocznicą Odzyskania Niepodległości przez Polskę – więc, na zamkowym holu ujrzeliśmy młodych szwoleżerów oraz dziewczęta, w pięknych strojach nawiązujących do narodowych tradycji.Przez moment wszyscy podziwialiśmy wspaniały występ Młodych Mieszkańców Zamku, którzy po wykonaniu pięknej patriotycznej piosenki otrzymali burzę braw.

A gdy tylko uczniowie opuścili scenę, nadszedł czas na chwilę refleksji i wspomnień - pani Agnieszka przedstawiła wszystkim Uczestnikom spotkania prezentację multimedialną, przedstawiającą 50 letnią historię naszego Ośrodka. Były oklaski, wspomnienia a także łzy wzruszenia - wszyscy wspólnie przeżyliśmy raz jeszcze 50 lat Ośrodka....

    

Po tej „żywej lekcji historii”, pani Dyrektor podziękowała wszystkim byłym Dyrektorom Ośrodka, którzy przyjechali na nasz Jubileusz, za ich zaangażowanie, trud i serce, które włożyli podczas swojej pracy, w rozwój Placówki.

I na hol, ponownie weszli Uczniowie, którzy przedstawili swój kolejny występ artystyczny – tym razem był to „bardzo żywy Marsz Turecki”  utwór przedstawiony za pomocą metody Makaton.

Po brawach, jakie otrzymali młodzi artyści, rozpoczęła się bardzo miła część Spotkania...

Pani Dyrektor, w imieniu wszystkich Uczniów oraz Pracowników Ośrodka, wręczając pamiątkowe Statuetki oraz specjalnie przygotowane na ten Dzień prezenty, podziękowała wszystkim Przyjaciołom Ośrodka a także naszym Sponsorom - Ludziom o Wielkim Sercu, na których zawsze możemy liczyć…

To dzięki wsparciu Przyjaciół z kraju i z zagranicy nasza Placówka tak dobrze funkcjonuje przez wiele lat, a Uczniowie w naszym Zamku są zawsze radośni i uśmiechnięci….

      

I to właśnie wówczas, Uczniowie, przedstawiając kolejny występ, „dali z siebie wszystko” – przedstawili utwór, który był zarazem ich podziękowaniem za otrzymane prezenty i upominki, podziękowaniem za zorganizowane wycieczki i wyprawy, było to także podziękowanie za wsparcie i pomoc, jaką otrzymują w naszym Ośrodku.

Po tym żywiołowym występie nadszedł czas na życzenia od naszych Gości….

uwierzcie Państwo, że życzeń było mnóstwo – za wszystkie bardzo, bardzo serdecznie, dziękujemy!


Zakończeniem uroczystych obchodów Jubileuszu był poczęstunek dla wszystkich Gości…, była to także wspaniała okazja do spotkania się z Przyjaciółmi, którzy nas odwiedzili w tym uroczystym Dniu, okazja do wspólnych rozmów, wspomnień…

Nasza „Sala Dębowa” zamieniła się, tego dnia, w piękną Salę Balową, w której wszyscy Goście spędzili miłe chwile…, które na pewno na długo zapadną w pamięci każdemu Uczestnikowi Jubileuszu…

Jeszcze raz serdecznie dziękujemy, że w tym szczególnym Dniu byliście Państwo z nami! Dziękujemy za wspaniałe życzenia i słowa zachęty do dalszej pracy.


Cieszymy się, że swoją pracą możemy podtrzymać tradycję naszego Ośrodka. Jesteśmy zarazem dumni, że nasza codzienna praca jest dobrze postrzegana, a uśmiechy na twarzach naszych Uczniów są najlepszym świadectwem, że to co robimy-robimy dobrze. A to, że niekiedy, praca jest ciężka i wyczerpująca nie zniechęca nas, a wręcz motywuje do ciągłego poszukiwania nowych rozwiązań i nowych kierunków rozwoju. Ostatecznie pracujemy w jednym z najstarszych Ośrodków w kraju – Ośrodku, który dzisiaj obchodził Jubileusz swojego 50 lecia!


Chcielibyśmy bardzo serdecznie podziękować wszystkim Firmom, Instytucjom, wszystkim Przyjaciołom Ośrodka, którzy swoją bezinteresowną pomocą, zaangażowaniem, bardzo często wsparciem finansowym pomogli nam w  organizacji Jubileuszu Placówki.

Dziękujemy za pomoc dzisiaj i wierzymy, że w przyszłości, zawsze możemy liczyć na Państwa wsparcie!

Do zobaczenia!


zapraszamy do galerii zdjęć cz.1=>

zapraszamy do galerii zdjęć cz.2 =>

Przeczytano: 782 razy. Wydrukuj|Do góry