"Każdy ma prawo do szczęścia i swego miejsca w społeczeństwie" - M. Grzegorzewska

Aktualności

07 kwietnia 2017 21:03 | Aktualności

Hurrra! Dzieci z Zamku rozpoczęły zajęcia z hipoterapii!
Czego się nie robi dla Dzieci! Oczywiście wszystko, aby wywołać uśmiech na ich twarzach! Takie założenie przyświeca od samego początku pracom Stowarzyszenia Zamek Dzieciom. Staramy się swoją pracą i ciekawymi projektami wspierać codzienną działalność naszego Ośrodka, a tym samym pomagamy naszym Uczniom....  

A ponieważ za oknami na dobre zadomowiła się wiosna. Słońce zachęca do spacerów i aktywnego wypoczynku..., aż chciałoby się coś ciekawego zrobić dla naszych Zamkowych Łobuzów!

Po wspólnych rozmowach w Stowarzyszeniu oraz konsultacjach z panią Dyrektor "Zamek Dzieciom" ruszył z kolejnym projektem!

Postanowiliśmy, że będzie to hipoterapia.

Zajęcia, które są niespotykaną, wieloprofilową rehabilitacją - oddziałują jednocześnie ruchowo, sensorycznie, psychicznie i społecznie. Podczas takich zajęć Dzieci przełamują lęki, wspaniale ćwiczą równowagę, rozwijają samodzielność, poprawiają swoją koordynację wzrokowo-ruchową i orientację przestrzenną, zwiększają poczucie własnej wartości, a przy okazji takie "zajęcia w siodle" pomagają sie zrelaksować, osłabiając jednocześnie różne reakcje nerwicowe.... A poza tym, są to bardzo "fajne zajęcia"! Więc dlaczego nie miałyby skorzystać z nich Dzieci z naszego Ośrodka?

Stowarzyszenie dzięki pieniążkom otrzymanym od Darczyńców nawiązało współpracę i podpisało umowę z Ośrodkiem Hipoterapii i Rekreacji Konnej pani Malwiny Cioch z Zarańska....

I od tego momentu, możemy się oficjalnie Państwu pochwalić - Dzieci z naszego Ośrodka rozpoczęły zajęcia hipoterapii!

Wszystkie koszty związane z przejazdem na zajęcia oraz powrotem do Ośrodka, koszty samych zajęć opłaca Stowarzyszenie Zamek Dzieciom.

I to jeszcze nie wszystko! Pierwsze zajęcia już się odbyły!   Na zajęcia Uczniowie wybrali się do Zarańska, gdzie czekała już na nie pani Malwina Cioch i jej czworonożni terapeuci.

Zajęcia rozpoczęły się od wizyty  w stajni i zapoznaniu się ze zwierzętami. Potem, w trakcie krótkiego spaceru z sympatyczną Gospodynią nasze "Zamkowe Kozy" (bo grupą biorącą udział w zajęciach była grupa dziewcząt) odwiedziła zagrodę z prawdziwymi kozami!

A tam czekała na nas prawdziwa niespodzianka. Przywitały nas dwie Kozie Mamy z malutkimi koźlątkami. Okazało się bowiem, że jedno z koźlątek urodziło się zaledwie dzień wcześniej! Wszyscy z wielkim zdumieniem obserwowaliśmy jak "maluch" już szybko potrafi biegać.

I wreszcie nadszedł czas na to, na co czekaliśmy od początku wyjazdu. Razem z panią Malwiną, nasze lekko stremowane  Podopieczne, udawały się (kolejno) do hali,  gdzie czekała na nas Buła – piękny koń rasy fiordzkiej, na którym odbywały się zajęcia.

Buła okazała się bardzo cierpliwa i wyrozumiała, ze stoickim spokojem znosiła wszystkie chwile zwątpienia naszych Dziewcząt...  

A łatwo nie było. Na konia wsiadało się ze specjalnego podestu, potem dziewczyny dowiedziały się co powiedzieć, aby "ruszyć" Bułę z miejsca, oraz jak zareagować i co powiedzieć aby zatrzymać wierzchowca..., z kolei  w trakcie jazdy, pod czujnym okiem naszych Instruktorek, trzeba było wykonywać różne czynności.

Oj, jaki to był na początku stres! Ale już po kilku chwilach wszystkie Zamkowe Amazonki miały na twarzach szeroki uśmiech... i gdyby się dokładnie przyjrzeć, to Buła też się uśmiechała.

Zajęcia były wspaniałe! Wszystkim bardzo się podobały, a nasze Zamkowe Aniołki tuż po zakończeniu, już dopytywały się, kiedy będzie następny wyjazd.... A tutaj okazało się, że wyczynom na siodle przyglądał się jeszcze jeden "sierściuch" pani Malwiny....

               

I aż żal było się żegnać i wracać... Dziewczęta podziękowały pani Malwinie za spotkanie, a potem..., nie zgadniecie Państwo!

Potem wszystkie wybrały się jeszcze raz do stajni, aby podziękować  zwierzętom za cierpliwość oraz za radość, którą nam dostarczyły. To było bardzo miłe pożegnanie...

No i pozostał nam powrót do Zamku, popołudniowe herbatki i opowieści o tym, jaka to była wspaniała "przygoda w siodle"....

A następny wyjazd tuż, tuż…

Stowarzyszenie Zamek Dzieciom w całości sfinansowało tę pierwszą lekcję hipoterapii, oraz planuje w najbliższym czasie sfinansować cykl zajęć z hipoterapii dla Dzieci, będących uczniami Ośrodka. Wszystkie środki, jakie będą przeznaczone na tę formę rehabilitacji naszych Podopiecznych będą pochodziły od Darczyńców-Ludzi o Wielkim Sercu z Klubu Rotarian, naszych Przyjaciół, którzy starają się wesprzeć codzienną pracę Ośrodka oraz pomóc Dzieciom, które tutaj chodzą do szkoły, mieszkają w Zamku, tutaj pracują, bawią się....

Kolejną formą rehabilitacji, którą realizujemy już cyklicznie, jest dogoterapia.... Jest to także projekt finansowany w całości przez Stowarzyszenie.

Bądźcie Państwo z nami, bo naprawdę już niedługo w Zamku będzie się dużo działo! Bo przecież przed nami jeszcze tyle wyzwań i planów!

Przeczytano: 889 razy. Wydrukuj|Do góry