02 lutego 2017 21:11 | Aktualności

"Leśne opowieści" - zapraszamy na zimowy spacer do lasu!

Za oknami zima. W lesie i na polach leży śnieg, temperatura spadła poniżej zera. Obserwujemy to wszystko zza okien, siedząc w ciepłych klasach i świetlicach. Ale to wcale nie znaczy, że w tym czasie zapominamy o naszych skrzydlatych i czworonożnych sąsiadach z lasu.

Kilka dni temu odwiedziła nas w szkole pani Ilona Herba z Nadleśnictwa Drawno z pogadanką na temat "Jak zwierzęta leśne przygotowują się do zimy”.  Podczas tego pouczającego spotkania dowiedzieliśmy się jakie zwierzęta zapadają w sen zimowy, a jakie będą musiały zmierzyć się z surowymi, zimowymi warunkami. Zapoznaliśmy się także z dietą poszczególnych gatunków zwierząt oraz poznaliśmy ich przysmaki.

Pani Ilona, podobnie jak my, także nie zapomina o mieszkańcach naszych lasów..., zostawiła nam w Ośrodku specjalnie przygotowaną karmę dla ptaszków!

Klasa A Gimnazjum oraz I A SPP wyłożyła ją  do karmików stojących przed szkołą oraz zawiesiła przy oknach klas – aby móc z bliska obserwować żerujące ptaki.

Kolejne zajęcia "O zimowym lesie" były jeszcze ciekawsze! Tym razem udaliśmy się do Nadleśnictwa Głusko.... A tam, czekali już na nas, zaprzyjaźnieni leśniczowie pan Adam Wasieczko oraz pan Krzysztof Nowak.

Pogoda dopisała, a biały puch leżący wokół pozwolił nam na obserwacje tropów leśnej zwierzyny. Bardzo ucieszyliśmy się, bo gdy tylko wyszliśmy z samochodów, ujrzeliśmy wspaniale odciśnięte tropy watahy wilków… Wyraźnie widać było, że kilka osobników poruszało się środkiem leśnej drogi.... Ciekawe dokąd sobie poszły.... A gdy przeszliśmy odrobinę dalej, udało nam się zaobserwować tropy jeleni, saren, lisa i zająca.

Z kolei pan leśniczy zaprowadził nas do Ptasiej Remizy (tej samej, którą odwiedzaliśmy jesienią), zlokalizowanej w środku lasu.

Tam wywiesiliśmy karmidełka dla ptaków, dbając o to, aby wisiały na odpowiedniej wysokości.

Następnie przeszliśmy w miejsce, które leśnicy i myśliwi nazywają buchtowiskiem. To właśnie w takim miejscu dokarmia się dziki.

Nasi gospodarze byli przygotowani do wizyty w "dziczej stołówce" i dzięki temu każdy z nas mógł rozsypać dziczy przysmak – kukurydzę.

Po tej odpowiedzialnej pracy poczuliśmy na własnej skórze (a dokładnie uszach i nosach), że mróz zrobił swoje...  Gdy już byliśmy pewni, że okoliczne ptaszki i zwierzęta nie będą głodowały, ze spokojnym sumieniem udaliśmy się na leśny parking. A tam czekała na nas ciepła herbatka i grillowane kiełbaski.

Jedząc, słuchaliśmy "leśnych opowieści" pana leśniczego..., była to bardzo ciekawa "lekcja przyrody".  Czas nam mijał bardzo szybko i nie wiadomo kiedy przyszła pora powrotu do szkoły.

A pan leśniczy zaprosił nas ponownie do Ptasiej Remizy, tym razem będziemy sadzić drzewka i krzewy owocowe...

Już nie możemy doczekać się wiosny, a dzisiaj dziękujemy za spotkania i do zobaczenia!