"Każdy ma prawo do szczęścia i swego miejsca w społeczeństwie" - M. Grzegorzewska

Aktualności

15 listopada 2016 16:19 | Aktualności

Jesienne spotkanie z przyrodą.
Listopad to miesiąc, kiedy wszyscy tęsknie wspominają letnie upały, albo pomalutku szykują się do grudniowych świąt. A my postanowiliśmy wybrać się po raz ostatni na spacer! Taki prawdziwie jesienny....

10 listopada spod Zamku wyjechały dwa busy, w których usadowili się, pod opieką pani Tereski i pana Adama, nasi Młodzi Zamkowi Przyrodnicy. Zamkowi Ekolodzy zostali bowiem zaproszeni przez pracowników Drawieńskiego Parku Narodowego do Stacji Terenowej w Ostrowitym.... Po dojechaniu na miejsce na Uczniów czekała już pani Elżbieta Gizicka i po krótkim powitaniu rozpoczęliśmy swoją jesienną przygodę.

Wybraliśmy się wspólnie z sympatyczną Gospodynią w teren. Wszyscy wiemy, że listopadowa pogoda nie zawsze sprzyja spacerom, nam na szczęście w tym dniu pogoda dopisała! Podczas spaceru pani Ela przedstawiła nam rys historyczny osady. Szliśmy starą, brukowaną drogą, wysadzaną klonami, tworzącą bajecznie kolorową i malowniczą aleję.

Zatrzymaliśmy się przy ruinach kościoła z XVIII wieku (niestety, dzisiaj są to już tylko same mury kamienno-ceglane), wokół którego rozlokowany jest cmentarz ewangelicki z pierwszej połowy XIX wieku. Tam dowiedzieliśmy się, że istniejące nagrobki pochodzą z bardzo odległych lat 1861-1939. Była to również okazja, aby w ten piękny, listopadowy dzień zapalić symbolicznie znicz z pamięcią o tych, którzy odeszli.

Po chwili zadumy wędrowaliśmy już dalej tajemniczą ścieżką obok lasu. Od naszej Pani Przewodnik usłyszeliśmy wiele wiadomości na temat zmian zachodzących jesienią w przyrodzie. Przyglądaliśmy się miejscom, w których buchtowały dziki,  udało nam się zobaczyć świeże tropy leśnych zwierząt.

Wokół widać było już koniec pięknej złotej jesieni: szeleściły nam pod nogami opadające liście oraz igły rudych o tej porze modrzewi.

Po tak udanym spacerze wróciliśmy do sali edukacyjnej Parku, gdzie obejrzeliśmy wspólnie film o życiu borsuka. Ciekawostką było to, że cały film przedstawiał przygody "lokalnego borsuka" i był nagrany kamerą przez pracownika Drawieńskiego Parku Narodowego.

Po tylu interesujących wrażeniach przyszła chwila na prawdziwie plastyczne inspiracje! Uczniowie stworzyli wspaniałe plastelinowe wyklejanki, udało nam się również znaleźć trochę czasu na relaks z leśnymi puzzlami.

Nasze spotkanie w Stacji Terenowej w Ostrowite zakończyliśmy wieeelkim ogniskiem i pieczeniem pysznych kiełbasek...

a pani Ela zaprosiła nas na kolejne zajęcia, tym razem w scenerii zimowej.

Jadąc do Zamku stwierdziliśmy, że podczas takich wypraw zawsze coś ciekawego można się dowiedzieć, zwiedzić nowe miejsca i nie ważne, że to już jesień. Także jesienią otaczająca nas przyroda jest piękna!

 

Bardzo dziękujemy pani Elżbiecie za organizację zajęć, ciekawe spotkanie z przyrodą oraz upominki. Do zobaczenia zimą!


Przeczytano: 855 razy. Wydrukuj|Do góry