21 października 2016 14:52 | Aktualności

Nasza nietypowa akcja w Dzień Drzewa.

Niedawno opisywaliśmy, jak Uczniowie w naszym Zamku obchodzili międzynarodowy Dzień Drzewa. Z naszej opowieści dowiedzieliście się Państwo, że to bardzo ważne święto, obchodziliśmy aż trzy dni, ale to nie do końca jest prawdą! Świętowaliśmy bowiem jeszcze dłużej! Zajęliśmy się bowiem nie tylko drzewami, ale także tym co można na nich spotkać.... Dlatego możemy śmiało powiedzieć, że tegoroczny Dzień Drzewa obchodziliśmy bardzo nietypowo.

W tym roku zajęliśmy się także pięknie śpiewającymi mieszkańcami naszych drzew. Grupa naszych uczniów, wraz z opiekunem, dwukrotnie udała się do lasu, aby na terenie Nadleśnictw Drawno i Głusko porządkować domki naszych skrzydlatych sąsiadów.

Jesień to pora roku, która doskonale nadaje się do takich prac. Zabiegi takie zaleca się przeprowadzać po 15 października. Budki lęgowe spełniły już swoją rolę, lęgi zostały wyprowadzone i ptaki opuściły swoje mieszkanka.

Chwyciliśmy więc za drabinę i udaliśmy się w teren! Wspinaliśmy się do każdej zauważonej budki i usuwaliśmy z niej stare gniazda, pajęczyny a czasami gniazda os.

Czyszczenie budek lęgowych jest wskazane dlatego, że ptaki niechętnie zasiedlają budki, w których jest za dużo materiału gniazdowego. Takie jesienne sprzątania zwiększają szansę na lęgi w następnym roku. Poza tym. takie nieusunięte stare gniazda są siedliskiem pasożytów i nadmiernie nagromadzone, po kilku lęgach, wypełniają budkę, czyniąc ją niezdatną do ponownego zamieszkania.

Podczas naszej następnej wyprawy, niestety pogorszyła się pogoda... ale dla Zamkowych Ekologów to nie była przeszkoda. Na terenie Nadleśnictwa Głusko naszą pracę wspierali leśniczowie. Byli to, nasz dobry znajomy, Pan  Adam Wasieczko i leśniczy z Sitnicy Pan Krzysztof Nowak.

Pracując w lesie mieliśmy zarazem wspaniałą lekcję przyrody, była to bowiem okazja do bardzo ciekawych rozmów z fachowcami, którzy na co dzień zajmują się wszystkim tym co dzieje się w lesie!

Pan leśniczy pokazał nam na przykład śródleśną remizę dla ptaków. W jej obrębie rosły drzewa i krzewy - jarzębina, tarnina itp. - dowiedzieliśmy się, że to właśnie ich owoce stanowią atrakcyjne pożywienie dla ptaków. Widzieliśmy tam też specjalny zbiornik wodny tzw. poidełko. To właśnie tam, gdy jest bardzo ciepło, ptaki gaszą pragnienie.

Z kolei, oglądając usuwane gniazda, mogliśmy zaobserwować z jakich materiałów są zrobione... okazało się, że pomysłowość ptaszków nie zna granic! Na budulec swoich przytulnych gniazdek ptaki wykorzystują mech, trawy, igliwie, sierści zwierząt i wiele innych materiałów!

Gdy zakończyliśmy pracę każdy uczestnik akcji otrzymał od pana Leśniczego drobny upominek, a nieoceniony Pan Adam czekał już na nas ze wspaniale przygotowaną kiełbaską! Okazało się, że taka praca w terenie jest bardzo wyczerpująca i wszyscy porządnie zgłodnieliśmy!

W trakcie posiłku ustaliliśmy, że wrócimy do ptasiej remizy aby dokonać nasadzeń nowych drzew i krzewów. Bo przecież wiemy już, że to właśnie tam ptaszki lubią sobie "podziubać" ulubione przysmaki.

Po "zregenerowaniu sił" pyszną kiełbaską, podziękowaliśmy za poczęstunek oraz prezenty, a potem pożegnaliśmy się z naszymi Gospodarzami, spojrzeliśmy jeszcze raz na wyczyszczone budki i wyruszyliśmy w drogę powrotną do Zamku. Mamy nadzieję, że już wiosną wysprzątane mieszkanka znajdą nowych lokatorów, a my może do tego czasu, podczas zimowych lekcji, zbudujemy jakieś ładne, nowe budki dla naszych fruwających przyjaciół.

Do zobaczenia wiosną!