19 października 2016 20:02 | Aktualności

Opowieść o tym, jak obchodziliśmy Święto naszych Zielonych Przyjaciół, czyli bierzemy udział w międzynarodowej akcji Dzień Drzewa.

Kilka dni temu, 10 października, tuż przed DEN, było bardzo ważne święto... Obchodziliśmy międzynarodowe Święto Drzewa. A ponieważ nasi Młodzi Zamkowi Ekolodzy bardzo lubią leśne spacery oraz zabawy wśród zieleni...,tak więc nie mogliśmy zapomnieć o naszych zielonych, szumiących przyjaciołach.

Możemy pochwalić się, że w naszym Ośrodku ten szczególny dzień już od kilkunastu lat jest "specjalnie zaznaczany" w naszym Kalendarzu Imprez, jest to już tradycja, że w październiku  Uczniowie i Nauczyciele biorą udział w akcji Święto Drzewa.

Mottem tegorocznego święta było hasło „ŚWIĘTO DRZEWA – WŚRÓD PÓL”.

A ponieważ nasi Uczniowie bardzo dbają o naturalne środowisko, my Święto Drzewa obchodziliśmy w naszym Ośrodku aż trzy dni! Wspólne zabawy, spotkania i zajęcia odbywały się od 10 aż do 12 października.

Już pierwszy dzień "świętowania" rozpoczął się bardzo intrygująco i ciekawie - do naszego Zamku przyjechały aż dwie Panie. Okazało się, że są to nasze "dobre znajome" z którymi spotykaliśmy się podczas różnych zajęć przyrodniczych.  Przyjechała do nas pani Ewa Wnuk-Gławdel i pani Magdalena Bylina, sympatyczne i lubiane przez wszystkie Dzieci w Ośrodku pracownice Drawieńskiego Parku Narodowego.

Panie przeprowadziły zajęcia aż z dwoma grupami Uczniów, wzięły w nich udział wszystkie Dzieci w szkole. Spotkania były bardzo wesołe i nie mogło na nich zabraknąć niespodzianek i zabaw. Pani Ewa opowiedziała nam mnóstwo ciekawostek o drzewach występujących w Polsce, a po prelekcji zaczęło się "wielkie malarskie szaleństwo"- wszyscy zabrali się za kolorowanie szablonów liści i drzew.

A ponieważ przesłaniem Święta Drzewa jest sadzenie młodych drzewek, także i my nie mogliśmy zakończyć naszych zajęć tylko malując "portrety" znanych drzew! Zaraz po zajęciach, pod czujnym okiem naszych Gości posadziliśmy sadzonki młodziutkich drzewek. mamy nadzieję, że będą rosły razem z naszymi Uczniami....

Kolejny dzień rozpoczęliśmy od spotkania, z zaprzyjaźnioną z wszystkimi Dziećmi w Zamku, panią Iloną Herba, pracownikiem Nadleśnictwa Drawno. Pani Ilona zaprosiła nas do udziału w bardzo ciekawych zajęciach, podczas których Uczniowie rozpoznawali gatunki drzew, ich owoce i nasiona występujące na naszych terenach leśnych.

Wszyscy "na wyścigi" odgadywali zagadki o drzewach i lesie. A potem, oczywiście razem z panią Iloną, wybraliśmy się w teren aby posadzić młode drzewka. Wszyscy cieszyli się, że są to już kolejni "nowi mieszkańcy" naszych okolicznych lasów.

No i nie wiadomo kiedy nadszedł trzeci dzień "spotkań z drzewami". Tym razem spotkał się z nami przyjaciel wszystkich Dzieci w Zamku pan Adam Wasieczko!  Pan Adam, jako  pracownik Nadleśnictwa Głusko przekazał nam mnóstwo cennych wiadomości o znaczeniu drzew w przyrodzie.

Po arcyciekawej pogadance wyszliśmy w teren, aby oczywiście posadzić sadzonki młodych drzewek, bo przecież to Święto Drzewa, podczas którego wszyscy sadzą las! My tym razem sadziliśmy sadzonki cisu, nasady robiliśmy tuż przy naszym boisku „Orlik”.

Podczas spotkania z pracownikami Nadleśnictw oraz Parku nie mogło zabraknąć oczywiście niespodzianek! Nasi Goście obdarowali Młodych Zamkowych Ekologów gadżetami z logo swojego zakładu pracy, puzzlami o tematyce leśnej, książkami oraz grami stolikowymi wykonanymi...z drewna! Dzieci otrzymały wspaniałe drewniane domina oraz bierki.

Tym sposobem, przez kolejne trzy dni, dowiedzieliśmy się chyba wszystkiego co było możliwe o drzewach - pierwszego dnia poznawaliśmy drzewostany, jakie występują u nas w kraju, drugiego dnia dowiedzieliśmy się jakie owoce i nasiona występują u poszczególnych gatunków drzew, a trzeci dzień, podsumowujący-dostarczył nam wiedzy o znaczeniu drzewostanów.

Wszystkie Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły w zajęciach, podczas których wykazały się swoją wiedzą i umiejętnościami. A wspólne spotkania były też okazją do radosnych zabaw i gier edukacyjnych, które poszerzyły wiedzę Uczniów.

Dziękujemy serdecznie naszym Przyjaciołom z Nadleśnictwa Drawno oraz Nadleśnictwa Głusko, a także Drawieńskiego Parku Narodowego za przygotowanie wspaniałych zajęć oraz otrzymane prezenty.

Do zobaczenia w zielonym i szumiącym lesie!