"Każdy ma prawo do szczęścia i swego miejsca w społeczeństwie" - M. Grzegorzewska

Aktualności

27 maja 2016 20:11 | Aktualności

Poczytajcie nam proszę! My tak "Lubimy bajki"!
Każdy z nas czyta książki, niektórzy sięgają po literaturę poważną, niektórzy czytają powieści, niektórzy lubią fantastykę…. Czytamy w różnych miejscach, w pracy, w szkole,w pociągu, w parku… ale najprzyjemniej czyta się w domu, w swoim ulubionym kąciku, z stojącą z boku zaparzoną aromatyczną herbatką….

Jestem przekonany, że każdy z nas ma swoją ulubioną książkę, książkę którą kiedyś sam przeczytał, albo wysłuchał jak czytała mama albo babcia…. Takie najbardziej zapamiętane książki to oczywiście bajki! Któż z nas nie lubił czytanych baśni…, w których żyły straszne smoki, a w zamkach mieszkały księżniczki ratowane przez dzielnych rycerzy….

Oczywiście w naszym Zamku wszystkie Dzieci uwielbiają Świat Baśni. Dzieci starają się czytać samodzielnie książeczki, które wypożyczają w Zamkowej Bibliotece. A jeśli nie potrafią czytać proszą o „poczytanie” swoich nauczycieli lub wychowawców. I nigdy nie spotykają się z odmową… bo przecież wszyscy dorośli także kiedyś byli dziećmi i lubili czytać bajki.

Dlatego też, postanowiliśmy dla  wszystkich Młodych Zamkowych Czytelników, zorganizować nie lada frajdę. Zaprosiliśmy do wspólnej zabawy z książką wszystkie Dzieci w Zamku! Zabawa trwała aż cztery dni, podczas których na wszystkich Milusińskich (tych Najmłodszych i tych troszkę Starszych) czekała cała masa niespodzianek i atrakcji.

Bo my, lubimy książki… i „Lubimy bajki”.  Tak właśnie brzmiał tytuł naszych czterodniowych, wspólnych zabaw.

Pierwszego dnia wszystkie Dzieci, podczas zajęć pt. „W bibliotece”, najpierw  obejrzały specjalne przedstawienie, podczas którego dowiedziały się jak należy zachowywać się w każdej bibliotece. Potem był czas aby zapoznać się z księgozbiorem  Zamkowej Biblioteki. I wówczas okazało się, że czekają tam na nas nie lada niespodzianki, pani Gosia w ramach programu „Książki naszych marzeń”, zakupiła całe mnóstwo wspaniałych książeczek!  Każdy miał okazję samodzielnie wyszukać sobie jakąś książkę na półce, a później wypożyczyć ją zgodnie z zasadami określonymi w specjalnym Regulaminie.

Oczywiście nie było Ucznia, który nie wyszedłby z uśmiechem na twarzy i z kolorową książeczką w dłoni. W takim dniu nie mogło zabraknąć wspólnego czytania oraz wesołych zabaw … były piosenki o książkach, malowanki, a także wykonywanie ilustracji o miejscu, gdzie nasze książki mieszkają….

Nie mniej ciekawie przebiegał drugi dzień naszych „książkowych spotkań”.  Wspólna zabawa zaczęła się od wysłuchania bajki „Las motyli”. Okazało się, że Dzieci były bardzo dobrymi słuchaczami, gdyż potrafiły odpowiedzieć na każde (nawet bardzo trudne) pytanie, związane oczywiście z treścią wysłuchanej baśni. A ponieważ najmłodsi robili sobie podczas słuchania bajki swoje "tajemnicze notatki", to też znali odpowiedź na każde pytanie pani Gosi...

A potem, pani Gosia zabrała wszystkich na  tajemniczą wyprawę do bajecznego lasu. Lasu,  gdzie żyją piękne motyle…. Motyle, które stworzyły samodzielnie Dzieci, podczas wspólnych zajęć w Sali Dębowej. Przy okazji okazało się, że nawet Najmłodszy Mieszkaniec  Zamku potrafi stworzyć swojego motylka!

Kolejnego dnia nasi Czytelnicy poznali „Siedem Kruków”, wspaniałą baśń Braci Grimm. Dzieci z wypiekami na twarzy trzymały kciuki, aby przygody siedmiu chłopców, którzy postanowili ratować swoją małą Siostrzyczkę zakończyły się dobrze i żeby później wszyscy żyli długo i szczęśliwie….

   

A gdy pani Gosia skończyła czytanie bajki wszyscy odetchnęli z ulgą, bo oczywiście, jak to najczęściej  w prawdziwej bajce się dzieje, wszystko zakończyło się szczęśliwie…. Później wszyscy z wielkim zapałem zabrali się do zajęć plastycznych, podczas których powstawały piękne i sympatyczne Kruki. 

   

No i nadszedł ostani dzień, w którym przypomnieliśmy sobie wszystkie czytane bajki…, okazało się że Uczniowie bardzo dobrze pamiętają przygody nowo poznanych bohaterów, pamiętają co należy zrobić aby wypożyczyć w Bibliotece książkę.

Ale to nie wszystko, także w tym dniu nie mogło zabraknąć spotkania z kimś, kogo Dzieci bardzo szybko polubią…. Tym razem czekał na nas Kopciuszek! Ta sympatyczna postać, przeniosła nas do swojego bajkowego domu, a także na prawdziwy bal na zamku…,bal który zapewne sami Państwo wiecie, jak się skończył... Bowiem wszyscy pamiętamy co też takiego przytrafiło się miłemu Kopciuszkowi, i jak poznał swojego Księcia.

Dzieci po wysłuchaniu baśni, chętnie opowiadały o przygodach młodej Księżniczki, układały specjalnie przygotowane na ten dzień historyjki obrazkowe i wszyscy w Zamku, tak jak w bajce o Kopciuszku wspaniale się bawili!

A zakończeniem bajkowych spotkań było wspólne odśpiewanie piosenki o… książkach. Naszych nowych Przyjacielach, którzy stoją na półkach i tajemniczo szeleszczą kartkami, kartkami na których tyle się dzieje… wystarczy sięgnąć po Książkę, usiąść wygodnie w ulubionym fotelu lub położyć się na ukwieconej łące i zacząć czytać….

Uczestnictwo w ogólnopolskim Projekcie edukacyjnym MEN „Książki naszych marzeń” umożliwiło nam zakup do Zamkowej Biblioteki całe mnóstwo wspaniałych, nowych i bardzo atrakcyjnych pozycji.

   

A dzięki takim wspólnym zabawom, jakie odbywały się przez opisywane kolejne dni, nasze Dzieci w Zamku coraz częściej sięgają po ulubione książeczki. I coraz częściej siadają z ulubioną książką, aby przenieść się w Bajkowy Świat… bo przecież wszyscy „Lubimy bajki”.

Do zobaczenia w bibliotece!  

Zobaczcie Państwo sami w naszej galerii, jak się wspólnie bawiliśmy...

Przeczytano: 551 razy. Wydrukuj|Do góry