"Każdy ma prawo do szczęścia i swego miejsca w społeczeństwie" - M. Grzegorzewska

Aktualności

05 maja 2015 20:50 | Aktualności

Opowieść o tym, jak świętowaliśmy pewien dzień, przez cztery dni, czyli jak obchodzilismy w naszym Zamku Światowy Dzień Ziemi.


Kwiecień i maj to chyba najpiękniejsze dwa miesiące, kiedy budzi się przyroda, wszystko wokół robi się zielone, kolorowe, coraz częściej słychać wesołe trele wiosennych ptaków. To właśnie w te miesiące wszyscy tak chętnie chodzimy na spacery, spotykamy się na grillu, czujemy się świetnie. Coraz więcej osób zaczyna zdawać sobie sprawę, że aby co roku było tak pięknie i wesoło należy dbać o naszą Zieloną Planetę. Coraz więcej mówi się o tym w mediach, piszą o tym gazety, uczą się tego dzieci w szkołach….

dzziemi2.jpgTo właśnie w kwietniu każdy Przyjaciel Przyrody obchodzi Światowy Dzień Ziemi, a ponieważ w naszym Ośrodku wszystkie Dzieci bardzo kochają przyrodę, w związku z tym kwiecień jest dla nas szczególnym miesiącem.

bannereco.jpg

My Dzień Ziemi świętowaliśmy dużo dłużej niż jeden dzień. Podejmowaliśmy wiele działań, nauczyliśmy się wielu nowych rzeczy, poznaliśmy nowych Przyjaciół a przy okazji wspaniale się bawiliśmy. A wszystko zaczęło się tak…

20 kwietnia z okazji Światowego Dnia Ziemi nasi Zamkowi Ekolodzy zaprosili do naszego Ośrodka panią Ilonę Herba- szkółkarza, pracownika Nadleśnictwa Drawno. Nasz miły Gość przyjął zaproszenie i przywiózł nam wesoły prezent - kolorowe bratki i stokrotki. Wielokolorowe  kwiatki wywołały u wszystkich uśmiechy i dobry humor.

kwiecien01_004.jpgkwiecien01_008.jpgkwiecien01_009.jpgkwiecien01_016.jpg

Wszyscy ochoczo zabrali się do sadzenia, oczywiście razem z panią Iloną! Mamy nadzieję, że posadzone rośliny będą cieszyły nas swoimi kolorami całą wiosnę i lato. Przed Zamkiem od razu zrobiło się wesoło i radośnie.

kwiecien01_012.jpgkwiecien01_020.jpgkwiecien01_021.jpgkwiecien01_039.jpg

A kiedy wszystko było już posadzone, pani Ilona poprosiła uczniów, aby namalowali Ziemię taką jaką chcielibyśmy, aby była zawsze, nie tylko tego dnia…. Długo nie trzeba było nikogo zachęcać, wszyscy zabrali się do pracy i po kilkunastu minutach powstały piękne kolorowe rysunki. Nagrodą za tak twórczą pracę były pyszne cukierki od pani Ilony.

kwiecien01_042.jpgkwiecien01_051.jpgkwiecien01_046.jpgkwiecien01_053.jpg

Serdecznie dziękujemy pani Ilonie oraz wszystkim Przyjaciołom z Nadleśnictwa Drawno za tak miło i pożytecznie spędzony czas oraz za prezent dla naszego Ośrodka.

Kolejnego dnia - 21 kwietnia, jak co roku z okazji  Dnia Ziemi, wszyscy Uczniowie i Nauczyciele wyruszyli do lasu! Ten dzień był dniem gospodarczym – zabraliśmy się za „wielkie porządki”. Sprzątaliśmy śmieci, które w lesie pozostawiają ci, którzy zapominają, że las to miejsce wypoczynku dla wszystkich ludzi i  mieszkanie wielu zwierząt. Niestety, jak co roku zebraliśmy kilkanaście worków śmieci!

kwiecien02_006.jpgkwiecien02_008.jpgkwiecien02_009.jpgkwiecien02_012.jpg

Z kolei grupa Gimnazjalistów  podjęła akcję proekologiczną „Czysty Las – Czysta Ziemia”. Nasi dzielni Uczniowie Gimnazjum wyruszyli do lasu zbierać plastikowe osłonki, chroniące uprawy przed zgryzaniem. Osłonki – specjalne „zabezpieczenia” po spełnieniu swojej funkcji, miały być biodegradowalne, niestety w tej chwili tylko zaśmiecają las, są odpadem, który należy zbierać i utylizować.

p5140202.jpgp5140203.jpgfotki_z_lasu_69.jpg

Wiele z nich odpadło, inne nadal oplatają pnie sosen…. Nasi Zamkowi Ekolodzy zebrali pięć dużych worków zbierając je jedynie na ¼ uprawy. Planujemy  kolejne wyjścia, aby dokończyć pracę i nie będziemy czekać na następny Dzień Ziemi!

Uff, to był bardzo pracowity dzień!

Trzeci dzień - 22 kwietnia świętowanie Dnia Ziemi zaczęliśmy od bardzo przyjemnych dla ciała zajęć na świeżym powietrzu, przy ognisku piekliśmy pyszne kiełbaski i zajadaliśmy się zdrowymi surówkami. Była to świetna okazja do wspólnych żartów, rozmów i przyjemnego spędzenia czasu.

kwiecien02_024.jpgkwiecien02_021.jpgkwiecien02_026.jpgkwiecien02_027.jpg

A po zapełnieniu głodnych brzuszków zgromadziliśmy się w Sali Dębowej na specjalnych zajęciach przyrodniczych z pracownikiem Drawieńskiego Parku Narodowego panią Izabelą Baczyńską.

kwiecien02_031.jpgkwiecien02_029.jpgkwiecien02_035.jpgkwiecien02_040.jpg

Pani Iza spotkanie  z dziećmi rozpoczęła pogadanką na temat Międzynarodowego Dnia Ziemi, a potem przedstawiła  przygotowany na ten dzień film o  wilkach oraz bardzo ciekawy pakiet edukacyjny pn. „W słowach kilku o wydrze, bobrze i wilku”. Po projekcji filmu uczniowie rozwiązywali quizy przyrodnicze, a każdy uczestnik zajęć za aktywny udział  w zabawach otrzymał upominki.

To był bardzo przyjemny dzień, dziękujemy pracownikom Drawieńskiego Parku Narodowego za ciekawe zajęcia oraz prezenty!

28 kwietnia - był czwartym dniem, podczas którego świętowaliśmy Dzień Ziemi. I pomimo  chłodu i chmur na niebie grupa naszych Uczniów wraz z swoimi Opiekunami udała się na daleką wycieczkę do Drawieńskiego Parku Narodowego….

Tematem wycieczki były „Wody i ryby DPN”, a naszym nieocenionym opiekunem i przewodnikiem był ichtiolog, pracownik Parku Narodowego - pan Jarosław Gancarczyk. Nasza „Wielka Wyprawa” rozpoczęła się od odwiedzenia znanego już nam miejsca – Biwaku na Bogdance, miejsca gdzie łączą się dwie piękne rzeki- Korytnica i Drawa. Będąc na miejscu nasi Uczniowie z wielkim zaciekawieniem wysłuchali pogadanki skąd biorą się rzeki.

kwiecien03_060.jpgkwiecien03_063.jpgkwiecien03_075.jpgkwiecien03_103.jpg

Po tak ciekawie rozpoczętej wędrówce leśnymi dróżkami, dotarliśmy do pięknego miejsca pośród leśnych ostępów, do  Biwakowiska Sitnica nad Drawą. Oprócz podziwiania przepięknych widoków mieliśmy okazję posłuchać i zobaczyć - na specjalnie przygotowanych  ilustracjach, jakie ryby występują w rzece Drawie. Pan Jarek, opowiedział dzieciom, jak ryby się poruszają, jak oddychają w wodzie i co jedzą. Nawet nie zdawaliśmy sobie sprawy, jakie to ciekawe!

kwiecien03_081.jpgkwiecien03_126.jpgkwiecien03_084.jpgkwiecien03_086.jpg

Znad brzegów Królowej Rzek-Drawy pojechaliśmy nad Jezioro Ostrowieckie. Okazało się, że to jest kolejne bardzo urokliwe miejsce, który każdy przyjaciel przyrody powinien odwiedzić! Na miejscu obserwowaliśmy ptaki i słuchaliśmy opowieści o rybach, tym razem tych, które najczęściej występują w jeziorach  na terenie Parku.

Zobaczyliśmy także miejsce o tajemniczej nazwie „ponor”- miejsce, gdzie wypływa woda z Jeziora Czarnego i utrzymuje się na stałym poziomie w małym stawie, wsiąkając powoli gdzieś w ziemię… może to podziemna rzeka?

kwiecien03_106.jpgkwiecien03_112.jpgkwiecien03_123.jpgkwiecien03_110.jpg

Umęczeni, trochę głodni, ale szczęśliwi dotarliśmy do terenowej stacji DPN Ostrowite, a tam czekała na nas niespodzianka! Ognisko, przy którym każdy z nas upiekł sobie pyszną kiełbaskę. Wszyscy byliśmy już trochę zmęczeni, a to jeszcze nie był koniec atrakcji!

Wybraliśmy się w przepiękne miejsce, zwane „Starą Węgornią”, gdzie dawniej odławiano węgorze. Piękne widoki i szumiąca jak górska rzeka woda sprzyjała chwili relaksu, zadumy, był to także wspaniały czas aby jeszcze przez chwile porozmawiać z naszym Przewodnikiem-panem Jarkiem.

kwiecien03_135.jpgkwiecien03_132.jpgkwiecien03_100.jpgkwiecien03_142.jpg

Podczas naszej wyprawy podziwialiśmy wiele pięknych widoków, byliśmy w miejscach o których mało kto wie, obserwowaliśmy budzące się wiosną rośliny i słuchaliśmy odgłosów przyrody. To był piękny dzień, podczas którego wszyscy zrozumieli dlaczego tak warto dbać o naszą Ziemię!

Serdecznie dziękujemy panu Jarkowi Gancarczyk oraz całemu Parkowi Narodowemu za zorganizowaną Wyprawę, atmosferę wycieczki, za to co zobaczyliśmy i usłyszeliśmy. Te wszystkie wrażenia  pozostaną na długo w naszej pamięci!

natura4a.jpg

A te cztery dni, które spędziliśmy razem z naszymi Przyjaciółmi z Nadleśnictwa w Drawnie oraz Drawieńskiego Parku Narodowego pokazały nam, że o naszą Przyrodę należy dbać nie tylko podczas obchodów Dnia Ziemi. Wszyscy musimy szanować nasze naturalne środowisko, bo naprawdę warto! Mamy nadzieję, że dzięki naszym cyklicznym Zamkowym Spotkaniom z Przyrodą przyczynimy się na trwałe do zachowania w nienaruszonym stanie tych wszystkich miejsc, które mieliśmy przyjemność zwiedzać.

bannergirl2.jpg

Do zobaczenia na leśnej ścieżce oraz w naszej EKO-GALERII ZDJĘĆ!

Przeczytano: 1836 razy. Wydrukuj|Do góry