Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy im. Marii Grzegorzewskiej w Niemieńsku
http://sosw.niemiensko.superszkolna.pl

14 października 2016 16:35 | Aktualności

Zamkowe Spotkania z Książką
Książki czytamy wszyscy, gdy jesteśmy mali, gdy chodzimy do szkoły, czytamy także później-gdy jesteśmy już dorośli. Książki spotykamy wszędzie, są wokół nas przez całe życie… czytamy w domu, w szkole, w lesie, nad morzem czytamy „do poduszki”, czytamy głośno, cicho…. To właśnie podczas ciekawej lektury najmilej spędzamy czas wolny…. Więc jak tu nie kochać książek?

Także nasze Dzieci w Zamku bardzo lubią zajęcia, w czasie których pracują i odpoczywają z kolorowymi książeczkami. A ponieważ w naszym Ośrodku (tak jak w każdym prawdziwym zamku) jest całe mnóstwo książek, nikt nie narzeka na brak ciekawej lektury. Uczniowie chętnie chodzą do Zamkowej Biblioteki i samodzielnie wypożyczają ciekawe pozycje. Dzieci bardzo cieszą się z tych wizyt w „pokoju pełnym książek”.

A ponieważ mamy jesień, za oknami są jesienne szarugi, pada deszcz… jest więc to wspaniała okazja na „Spotkanie z książką”. Właśnie takie radosne i pełne wrażeń zajęcia czytelnicze przeprowadziła w ostatnich dniach, pani Gosia, która opiekuje się na co dzień  naszą Zamkową Biblioteką.

Okazją na „Spotkanie z książką” było też uczestniczenie naszego Ośrodka w ogólnopolskim projekcie pn. „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa”. To właśnie dzięki uczestnictwu w tym Programie nasz Ośrodek otrzymał znaczne środki finansowe, za które zakupił całe mnóstwo pięknych, kolorowych i bardzo ciekawych książek dla dzieci i młodzieży uczących się w Zamku.

Nasza tegoroczna jesienna przygoda z książkami trwała cały tydzień, w zajęciach uczestniczyły wszystkie Dzieci w Ośrodku! Zorganizowane zajęcia były czasem przeznaczonym nie tylko czytanie, była to także wspaniała zabawa, podczas której wszyscy chodzili uśmiechnięci i bardzo zaaferowani „Książkowymi Spotkaniami”.   

Zajęcia rozpoczęły się bardzo ciekawie, bo już pierwszego dnia, uczniowie oglądali wystawę nowo zakupionych książek…, zorganizowaną w nowo zaadoptowanym pomieszczeniu biblioteki szkolnej!

Dzieci i młodzież ze wszystkich klas byli zachwyceni ilością i jakością nowych pozycji, które będzie można wypożyczać . Wszystkim bardzo podobały się piękne, nowe, jeszcze pachnące farbą drukarską kolorowe książeczki. Wszyscy mieli mnóstwo pytań, każdy chciał obejrzeć jak najwięcej książek. Na wszystkie pytania (te dziwne i te bardzo poważne) odpowiadała  Opiekunka Zamkowej Biblioteki pani Gosia.

     

To wspólne spotkanie było także okazją, aby wszystkim Młodym Czytelnikom przypomnieć o tym, jak należy obchodzić się z książkami, a także jakich zasad należy przestrzegać podczas pobytu w bibliotece oraz podczas wypożyczania „wypatrzonej lektury”.

          

Kolejny dzień rozpoczął się od wspólnego czytania wybranych przez Uczniów nowych książeczek. Wszyscy mieli okazję „spotkać się” z „książkami rozkładankami”. Było mnóstwo śmiechu, bo okazało się, że niektóre książeczki  mają trójwymiarowe obrazki, a niektóre postacie w książkach nawet się poruszają! Dzieci z przyjemnością wysłuchały ciekawych opowieści o różnych zwierzątkach – a potem wszyscy dostali do pokolorowania obrazki ze zwierzętami występującymi w książeczkach….

z tych obrazków p. Małgosia zrobi wystawę w korytarzu prowadzącym do biblioteki szkolnej.

Następnego dnia, gdy Uczniowie myśleli, że już wszystko wiedzą o książkach okazało się, że czeka na nich wielka Niespodzianka! Pani Małgosia przygotowała dla Młodych Czytelników wspólne, głośne czytanie. Wszyscy z wielką przyjemnością przypomnieli sobie przygody słynnego łakomczuszka, który bardzo „lubi słodkie co nieco” … domyślacie się zapewne Państwo, że chodziło o Przygody Misia Puchatka!

  

A, żeby było jeszcze bardziej ciekawie i wesoło, to do głośnego czytania została zaproszona pani Dyrektor i pani Ewa (nasz zamkowy logopeda). Obydwie panie podczas czytania opowiadań  „Najlepsi przyjaciele” i „Portrety przyjaciół” porwały wszystkie Dzieciaki do Bajkowego Lasu, gdzie wszyscy wspólnie przeżywali przygody sympatycznego Misia.

Po pilnym, ale i bardzo wesołym wysłuchaniu opowiadań, Dzieci omówiły usłyszane bajki, a następnie zabrały się do pracy…. Albowiem, to nie były wszystkie atrakcje, jakie czekały na naszych Uczniów tego dnia! Okazało się, że pani Gosia dla każdego przygotowała specjalne szablony, kolorowe nitki, kredki i wiele innych przedmiotów. Każdy uczestnik spotkania miał za zadanie wykonanie zakładki do książki.  Tak więc ćwiczyli nie tylko umysł i pamięć ale również sprawności manualne i artystyczne.

Wszystkie wykonane zakładki były wspaniałe i na pewno posłużą  Uczniom pewnie przez jeszczedługi czas – będą pomocne przy czytaniu i oglądaniu wypożyczonych książek.

      

Ostatni dzień zajęć były bardzo tajemniczy, gdyż na wszystkich Zamkowych Czytelników czekało całe mnóstwo zagadek! Zagadki były oczywiście związane z różnymi  bajkami…, a któż z nas nie lubi bajek i rozwiązywania zagadek?

Wspólne spotkanie było bardzo wesołe, było mnóstwo śmiechu a pani Gosia miała mnóstwo pracy, gdyż czytała i  czytała kolejne „książkowe rebusy”  z „Wielkiej księgi zagadek”.  Uczniowie musieli prawidłowo odpowiedzieć na usłyszaną zagadkę, znaleźć ilustrację oraz podpis z tytułem bajki , a gdy już wszystko było gotowe-trzeba było jeszcze zawiesić gotową planszę na specjalnej tablicy.

Okazało się, że nasi Milusińscy świetnie znają treść i tytuły mnóstwa bajek i baśni, a to oznacza, że chyba często sięgają po ulubioną książkę.

Wspólną nagrodą za ciężką pracę podczas całego tygodnia „Spotkań z książką” było wyświetlenie bajki wybranej przez najbardziej aktywnego podczas zajęć ucznia! Oczywiście była to ekranizacja bajki! Wszyscy z przyjemnością obejrzeliśmy przygody „Czerwonego Kapturka”.

     

Nasza zabawa z książkami pokazała, jak ciekawie i wesoło można spędzić czas razem z książką. Jak wiele nowych rzeczy można się nauczyć podczas czytania. Wszyscy obiecaliśmy sobie, że po ulubioną lekturę będziemy sięgać jeszcze częściej….

 A więc do zobaczenia w bibliotece!

Zapraszamy do wspólnej zabawy z książkami i do naszej galerii zdjęć...